Menu

Připravte se, jdeme pro hypotéku!

0 Comments


Určitě jste se již setkali s někým, kdo si chtěl koupit nemovitost, a protože neměl dostatek vlastních zdrojů, musel požádat o hypotéku. Možná právě i vy uvažujete o vlastním bydlení a tak vám pár informací k tomu, co budete potřebovat, pomůže v přípravách a hlavně v tom, učinit si předběžný přehled o tom, co opravdu potřebujete vědět a dokládat.

mince

1.  Výše úvěru
Výši poskytovaného úvěru si samozřejmě nemůžete zvolit libovolně. Je zapotřebí samozřejmě vědět, kolik za danou nemovitost budete platit prodejci. Není možné chtít koupit byt za milion korun a v podstatě bezdůvodně chtít po bance milion a půl.

2.  Hodnota nemovitosti
Hodnotu dané nemovitosti neurčujete vy sami. Samozřejmě odhad prodejce by měl vycházet z nabídky, poptávky, standardů v dané oblasti a stavu nemovitosti. Rozhodující potom je ale odborný odhad, který zajistí profesionální odhadce nemovitostí. Podle toho pak banka uvažuje a schvaluje výši poskytnutého úvěru.

3.  Délka fixace
Pokud už se pro hypotéku rozhodnete, je potřeba zvážit také dobu fixace. To znamená dobu, po kterou se nezmění úroky na vaší hypotéce. Za určitých okolností se může zdát, že ideální délka fixace je pět let, protože po tu dobu máte garantováno, že se úroky nezmění. Nicméně druhou stranou mince je, že po třech letech může být úroková sazba také nižší, než jste měli sjednanou původně.

dům

4.  Délka splácení
Jak dlouho chcete úvěr splácet? To je poměrně zásadní otázka. Samozřejmě poskytovatel vždy bude chtít úroky, protože z toho je fakticky živ. Pokud tedy zvolíte dlouhou dobu splácení, budete mít splátky navýšené o menší částku na úvěru, protože se úroky rozloží na dlouhou dobu. Pokud však budete chtít splácet úvěr krátkou dobu, dejme tomu deset let, může se stát, že splátka bude vysoká nejen kvůli krátké době, ale také kvůli úrokům, které banka tak jako tak z hypotéky potřebuje získat, ať ji splácíte dlouho či krátce.

5.  Vlastní úspory
Nově by banky neměly poskytovat úvěry na celou hodnotu nemovitosti. Člověk by měl mít naspořeno alespoň deset procent z celkové částky, aby bance prokázal, že opravdu je schopný a vždy za každých okolností schopný bude, splácet úvěr.