Menu

Co dělat, když se vaše finanční situace změní?

0 Comments


.


I když se v jednu chvíli zdá, že hypotéku zvládáte bez problémů, víte sami moc dobře, že ji máte na dvacet až třicet let, tedy se situaci kdykoli může jakkoli změnit. Proto je dobré se některým známým problémům již dopředu vyhýbat, na některé se předem připravovat, aby vás nepřekvapily natolik, že vás naprosto situace zruinuje. I když není nikde zaručeno, že najdete cestu, která vás stoprocentně ochrání před neschopností splácet, můžete udělat všechno proto, aby se tak nestalo.
vkládání mince.jpg
Již při zřizování hypotéky je třeba správně nastavit strategii financování, vytvoření a zachování potřebných rezerv pro případ nouze.  To znamená, že pokud si nastavíte vysokou měsíční splátku, musíte počítat s tím, že svůj volný čas už nebudete moci trávit jako dříve. Naopak si můžete tedy zvolit nižší splátku, která vás nebude tolik omezovat a tím pádem si budete moci užívat život, jak jste byli zvyklí. Na druhou stranu vás ale hypotéka jako taková bude „trápit“ delší čas.
Měli byste se také připravit na to, že opravdu hypotéka není legrace, ale záleží na stabilitě příjmu dané domácnosti, poměru příjmů a výdajů, protože se může stát kde co a vy byste měli mít nejen vytvořenou zálohu ve výši šesti měsíčních platů, ale také byste při volbě hypotéky, měli raději velkou rezervu ponechat doma, než brát hypotéku zcela na krev.
rodina na dovolené.jpg
Proč vás takto strašíme, co se může tedy stát nejen zlého, ale i dobrého, co bude mít dopad na vaše schopnosti splácet?
·         Změna úrokových sazeb
Změna sazeb je zrovna událost, kterou nemůžete vy nijak ovlivnit, ale měli byste na ni být připraveni. Bude tedy třeba mít připravenou i variantu, že se vám každé tři roky bude zvedat, vzhledem ke změně v legislativě, úroková sazba, což může znamenat, že třeba měsíční splátka bude  jeden tisíc vyšší, než byla původně. Proto je třeba mít opravdu rezervy v příjmech a výdajích, myslet na tuto možnost, včetně vytváření rezerv železných na zvláštních účtech právě pro tyto případy.
 
·         Rodičovská dovolená
·         Ztráta zaměstnání
·         Pracovní neschopnost
·         Invalidita
·         Smrt

.

.