Menu

Bydlení by se mělo chránit

0 Comments


.

 Když dospějete a chcete se postavit na vlastní nohy, tak co je synonymem největší samostatnosti? Ano, správná odpověď. Vlastní bydlení. Člověk v produktivním věku pravděpodobně největší částku ze svých finančních rezerv a platu investuje právě do stavby, rekonstrukce či pouhého „provozu“ svého obydlí.
dům na prodej
V případě nejen přírodních pohrom (vichřice, krupobití, povodně…), ale i lidských chyb a vandalismu se částky na opětovnou schopnost provozu bydlení mohou vyšplhat až do astronomických výšin, které si ani běžný smrtelník nemůže dovolit.

Proto byste neměli váhat a začít vážně přemýšlet o pojištění nejen domácnosti, ale i nemovitosti, protože ač se to lidem sice plete, jde o dvě absolutně odlišné věci. Pokud si pojistím domácnost, týká se mi to všeho, co domácnost obsahuje – tudíž jestliže se mi rozbije pračka, toto pojištění by to mělo pokrýt. Nebude se ho ale týkat rozbité okno, jelikož o tom už je pro změnu právě to pojištění nemovitosti, které se týká nemovitosti jako takové (střecha, okna, ale i vestavěná skříň).

.

„Podmínky“ pojištění

 Pravidelná kontrola stavu nemovitosti ve všech ohledech je nutností. Začněte od toho nejzákladnějšího.

 Pojištění pravidelně aktualizujte, aby odpovídalo hodnotě. Předejdete tím zbytečnému nadhodnocení (placení zbytečně velké sumy), tak ale i podhodnocení, které může mít v případě neštěstí větší následky, když Vám pojišťovna následně vyplatí mnohem menší částku než je potřeba ve skutečnosti a Vy se nemůžete ohradit, protože jste neaktualizovali pravidelně pojistku.
pojištění domu
 Stejně jako aktualizujete pojištění, měli byste „aktualizovat“ i svou nemovitost. Nenechávejte zbytečně nic náhodě a pokud možno ne nárazově kontrolujte stav Vašeho obydlí všemi dostupnými prostředky. Nebojte si zavolat kominíka, topenáře či zámečníka – pokud totiž vyhoříte a zjistí se, že na vině byla závada v komíně, který nebyl pravidelně kontrolován, pojišťovna Vám nic nevyplatí.

.